ATAKAP GLOP - SÜTYEN CUP VE OMUZ VATKA İMALATI

02126548889
Bra Cup A Ne Demek?
Bra Cup A Ne Demek?

Özellikle yabancı marka sütyenlerde bu ifadeyi görmüşsünüzdür. Kısaca “bra cup a” demek, a beden sütyen kupu anlamına gelir. Buradaki temel mantık ise biraz karışık. Dünyada ve ülkemizde sütyen ölçüleri ve kup ölçüleri konusunda halen bir standart yok. Bu da her markanın ölçülerinin aynı olmayabileceği anlamına geliyor. Bunun için çoğu kadın denediği bir markayı sürekli kullanıyor. Bu da o markanın başarısını biraz da tesadüf odaklı yapıyor.

Sütyen ve Kup Ölçüleri

Bra cup a diye bir ifadeyi gördüğünüzde aklınıza hemen sütyenin ölçüleri gelmesin. Bu aslında sütyende kullanılan ve kup (cup) denilen bir parçanın ölçüsüdür. Sütyen ve kup ölçüsü ayrı iki şeydir. Bunu anlamak için elinize bir mezura alıp iki ayrı ölçü almanız gerekiyor. Bu ölçümlerin farkı da kup ölçüsü olarak karşımıza çıkıyor. İşte tam da burada anlaşmazlıklar baş gösteriyor. Örneğin ölçümlerde çıkan sonuçları bir tabloda görüp karşılığındaki değeri alıyorsunuz. Ancak iki farklı markanın kullandığı tablo farklı da olabiliyor.

Peki doğru bir ölçüm için ne yapacaksınız? Eğer kendi ölçünüzü bulamadıysanız ilk olarak bir mezura ile aynanın karşısına geçin. Ancak en doğru ölçünüzü bulabilmek için regl döneminden birkaç gün önce ölçü almanız daha doğru olur. Regl döneminde vücut su tutabileceği için fazla ölçmüş olabilirsiniz. İlk ölçüyü almak için üzerinizde hiçbir şey olmamalı. Mezurayı sırtınızdan göğüs kafesinizi çevreleyecek şekilde tutun. Göğsünüzün tam altından ölçüp çıkan sayıyı not edin. Sonra yine aynı şekilde sırtınızdan ölçü alacaksınız. Ama bu sefer tam göğüs ucundan ya da güğüslerinizin en uç noktasından ölçü alın. Bu beden ölçüsü olur. Genelde markalar beden ölçülerini 5’in katları olarak ayarlarlar. Yani sizin ölçünüz 73 gibi bir değer çıkmışsa 75 beden sütyen kullanacaksınız demektir. Sonu 5 ya da 0 ile bitmeyen ölçümlerde sonraki sayıyı alın. Mesela ölçünüz 81 ise 85 beden sütyen alın. İkinci ölçtüğünüz sayı ile ilk ölçtüğünüz sayıyı çıkarın. Aradaki fark ise kup ölçüsünü verecektir. Genelde bu rakam 6,5 ile 16 arasında değişir. Bu “B” beden olur. 6,5 cm altındaki değerler ise bra cup a olarak değerlendirilir.

14 Mart 2018, Çarşamba

Haberler Kategorileri
Son Eklenen Haberler